Haber

Mersin’in 2 ilçesinde KBRN tatbikatı yapıldı

Mersin’in Gülnar ve Silifke ilçelerinde Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer (KBRN) tatbikatı gerçekleştirildi.

KBRN tatbikatı, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) iş birliğinde 2022 yılının “Afet Tatbikatları Yılı” ilan edilmesi kapsamında düzenlendi.

Silifke ilçesi Yeşilovacık Mahallesi’ndeki alana kurulan brifing merkezinde tatbikat hazırlıklarını anlatan video izletildi ve NDK görevlileri tarafından sunum yapıldı.

Ardından senaryo gereği Mersin Afet ve Acil Durum Merkezi’ne Gülnar’da inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali’nde (NGS) “acil durum” meydana geldiği ihbarı geldi.

AFAD ve NDK’ya ihbar gönderilmesinin ardından başlatılan tatbikatta, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Yeşilovacıklı vatandaşları denizden ve karadan tahliye etmeyi başardı.

Çeşitli kurumlarda görev yapan 15 afet grubundan 447 personel ve 111 aracın katıldığı uygulama, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, AFAD, NDK, Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Enstitüsüne (TENMAK) aktarılan canlı görüntülerle takip edildi. ve Akkuyu’da acil kriz ve yönetim merkezleri. .

Güvenlik önlemlerinin alındığı tatbikat, çalışmaların yürütüldüğü bölgelerde devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu