Haber

Şırnak’ta 17 yaşındaki kızı öldürdüğü iddia edilen sanığın yargılanmasına başlandı

Şırnak’ın Uludere ilçesinde 17 yaşındaki Firdevs Babat cinayetinin tutuklu zanlısı Ahmet Babat, “kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle hakim karşısına çıktı.

Sanık Babat, Şırnak 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden Sesli ve Görüntülü Bilgi Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmaya maktulün babası Tamer Babat ile ailesinin avukatları da katıldı.

Babat savunmasında, can güvenliği nedeniyle avukatının duruşmaya katılmadığını ileri sürerek davanın diğerine devredilmesini talep etti.

Cumhuriyet savcısı mütalaasında sanığın tutukluluk halinin devamına ve dosyanın diğerine devrine ilişkin mütalaasını bildirdi.

Duruşmada söz alan merhum Firdevs Babat’ın babası Tamer Babat, “Can güvenliği konusunda ne Ahmet’in ne de ailesinden herhangi birinin bir derdi yok. Ahmet’in ailesiyle aynı yerde yaşıyoruz. Herhangi bir sorun yaşamadık. Yere transferini kesinlikle kabul etmiyoruz.” sözlerini kullandı.

Ailenin avukatları da davanın devri taleplerinin reddedilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, savunmaların ardından dosyanın karşı tarafa devredilmesi talebiyle Adalet Bakanlığı’na gönderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

İddianamede tutuklu sanık Babat için “kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Firdevs Babat’ın cansız bedeni, 21 Ağustos 2022’de ailesinin kayıp başvurusunun ardından yapılan aramalarda Şırnak-Uludere karayolunun 15’inci kilometresindeki Hezil Çayı’nda bulundu.

habersavastepe.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu