Haber

Beylikdüzü Belediyesi Afet Sonrası Geçici Barınma Sağlayacak Projelerini Açıkladı

BeylikdüzüTelevizyon programında canlı yayına Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık konuk oldu. Beylikdüzü Belediyesi ‘nin “Modüler Yaşam Evi” ve “Afet ve Acil Müdahale İstasyonu” projelerinden bahsetti. Başkan Çalık, İstanbulTürkiye’de bir beyin sarsıntısı durumunda nasıl davranılacağına dair analizler üretmemiz gerekiyor” dedi.

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Kahramanmaraş merkezli tüm ülkeyi derinden sarsan depremlerin ardından Beylikdüzü Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmaları FOX TV’de yayınlanan ‘Çalar Saat’ programında kamuoyuyla paylaştı. Afetlere hazır bir kent oluşturmak amacıyla örnek teşkil edecek çalışmaları hayata geçirdiklerini belirten Başkan Çalık, “Modüler Yaşam Evi” ve “Afet ve Acil Müdahale İstasyonu” projelerinin detaylarını anlattı.

“DEPREM DURUMUNDA NASIL HAREKET ETECEĞİMİZE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER ÜRETMEMİZ GEREKİYOR”

Türkiye’nin herhangi bir noktasında deprem olduğunda çok hızlı hareket edebildiklerini, bunu 6 Şubat depremlerinde de yaşadıklarını ifade eden Başkan Çalık, şunları söyledi:

“Fakat İstanbul’da deprem olması durumunda nasıl davranılacağı konusunda çözüm bulmamız gerekiyor. Modüler Yaşam Evi ile Afet ve Acil Müdahale İstasyonu bunlardan bazıları. Mesela şu anda Hatay’da sıcaklık çok yüksek ve ulaşım imkansız. Çadırlarda yaşayacak insanlar.İçinde süreksiz bir barınma sunacağımız can konteyneri modüllerin birleşiminden oluşuyor ve mutfak, yatak odası, wc, banyo gibi fonksiyonları içinde barındırıyor.Şu anda afet bölgesinde çok önemli artçı sarsıntılar var. Artçı sarsıntıların olduğu bir yerde betonarme konvansiyonel sistemde sağlıklı bir yapı üretmek mümkün değildir.48 saat gibi kısa bir sürede tamamlanan modüler sistem de oldukça pratiktir.Montajını yaparsınız. Afet Acil Müdahale İstasyonumuz 2 kattan oluşmaktadır.Üst katta 16 kişilik yatakhane ile arama kurtarma ekiplerinin dinlenmesi sağlanırken, alt katta bulunan kurtarma istasyonu da hiltidir. Beton kesme aparatlarından elektrikli ısıtıcılara, aydınlatma ekipmanlarına kadar ihtiyaç duyulan tüm malzemelere erişim sağlar.

Kaynak: ANKA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu