Haber

Sudan’daki insani yardım çalışmaları için Cenevre’de taahhüt konferansı düzenlenecek

BİRLEŞİK Sudan’daki insani yardım çalışmalarını desteklemek için 19 Haziran’da Cenevre’de üst düzey bir taahhüt konferansı düzenlenecek.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nden (OCHA) yapılan açıklamada, konferansın BM’nin yanı sıra Avrupa Birliği, Afrika Birliği, Mısır, Almanya, Katar ve Suudi Arabistan tarafından düzenlendiği belirtildi.

BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in konferansa online olarak katılacağını bildirdi.

19 Haziran’da Cenevre’de yapılacak konferansa bağışçılardan “cömertçe” katkıda bulunmalarının istendiğini kaydeden Haq, insani yardımın Sudan ve komşu ülkelere ulaştırılacağını söyledi.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Sudan ordusu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi davrandığı için tehdit olarak gördüğü Hızlı Destek Güçleri’nin (HDK) 2 yıl içinde orduya tam olarak entegre edilmesini istiyordu.

Bu yılbaşında HDK’nın sivil bir hükümete geçişin ardından yaklaşık 10 yıla yayılan bir süreçte bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan söz düellosu ve gerilim, 2019 sabahı başkent Hartum ve çeşitli kentlerde silahlı çatışmaya dönüştü. 15 Nisan, partilerin ortasında.

aglasunajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu