Haber

Türkiye’den Afganistan’a İyilik Treni

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Nakliyecilik A.Ş. Genel Müdürlük ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) iş birliğiyle bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla hazırlanan 508 ton yardım malzemesi yüklü 19’uncu ‘İyilik Treni’, Ankara Tren İstasyonu’ndan yola çıktı. Afganistan’ın Herat kentinde meydana gelen depremden etkilenen felaketzedeler. .

TCDD Nakliyecilik A.Ş. Afganistan’ın Herat kentinde 7 Ekim’de meydana gelen depremden etkilenenler için. Genel Müdürlük ve AFAD işbirliğiyle 26 sivil toplum kuruluşunun katkılarıyla düzenlenen ve 508 ton yardım malzemesinin yer aldığı 19’uncu ‘İyilik Treni’, Ankara Tren Garı’ndan törenle uğurlandı.

“Asil bir coğrafyanın ve medeniyetin temsilcileriyiz”

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Osman Boyraz, Türkiye’nin medeniyetin temsilcisi olduğunu belirterek, “Biz asil bir coğrafyanın ve medeniyetin temsilcisiyiz. Dünyanın neresinde zulüm, gözyaşı, afet varsa ona sevgimizi, sevgimizi ve sevgimizi uzatıyoruz. Başta gönül coğrafyası olmak üzere tüm insanlığın yaşadığı coğrafyaya yardım etsin.” “Bugün Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla 19’uncu trenle Afganistan’a gidiyoruz” dedi.

“Kardeş ülke Türkiye, ilk günden itibaren bölgeye ulaşıp destek sağlayan ülke oldu”

Türkiye’ye verdiği destekten dolayı teşekkür eden Afganistan’ın Ankara Büyükelçisi Amir Mohammad Ramin, “Depremden etkilenen bölgelere gösterdiğiniz dayanışma ve yardımlardan dolayı sizlere Afganistan halkı adına tüm kalbimle teşekkür ediyorum. Kardeş ülke Türkiye, İlk günden itibaren bölgeye ulaşan ilk ülke destek sağladı.Türk yardım uçağı “Herat’a ulaşan ilk yardım uçağıydı. Depremden etkilenen insanlara yönelik Yeterlilik Treni’ne verdiğiniz destekten dolayı bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

“31 vagonluk Yeterlilik Treni ile toplam 508 ton insani yardım malzemesini Afgan kardeşlerimize ulaştıracağız.”

AFAD Başkanı OK Memiş yaptığı açıklamada, “Depremlerden 10 binin üzerinde insan doğrudan etkilendi. Binlerce kardeşimiz evlerine giremiyor ve dışarıda kalıyor. Merkezi Kahramanmaraş olan depremi yaşayan bir millet olarak, deprem felaketi de devam ediyor. yüzyıldan 9 ay öncesine kadar Afgan kardeşlerimizi çok iyi anlıyoruz. Acılarını, güçlerini samimiyetle paylaşıyorlar. Bugün 31 vagonla toplam 508 ton insani yardım malzemesini Afgan kardeşlerimize ulaştıracağız. Onur Treni. Trenimiz yaklaşık 4 bin 200 kilometre yol kat ederek depremzede kardeşlerimize ulaşacak” dedi.

İyilik Treni dualarla Afganistan’a uğurlandı

Açıklamaların ardından ‘İyilik Treni’ dualarla Afganistan’a uğurlandı. Trenin içindeki ekipmanlar şu şekilde:

39 ton battaniye, 8 ton yatak, 85 ton çadır, 40 ton hijyen malzemesi, 33 ton giysi, 15 ton jeneratör, 240 ton gıda, 30 ton mutfak malzemesi, 400 kilogram seyyar tuvalet ve 18 ton ısıtıcılar. – ANKARA

besirihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu